Spring|Summer 2020 Computer Science Graduate Recognition

UIowaCS grads Spring 2020

The Computer Science department has held a spring award ceremony in years past honoring graduating bachelors (UG), MCS, and PhD student, as well as the recipient of the Academic Excellence in the Masters Program award for the concluding academic year. Given curtailment of on-campus activities due to the COVID-19 pandemic, we will be recognizing our upcoming graduates on our website and social media platforms.

We would also like to give an extra shout-out to our 2019-20 scholarship recipients, some of whom are graduating this Spring/Summer.

Undergraduate

Graduate

Computer Science Computer Science MCS
Informatics Computer Science PhD
Data Science  
Computer Science & Engineering  

UG Graduates

Computer Science

Student Award Distinction Other Awards/Scholarships
Almanza, Jacob Anthony BS    
Alston, Benjamin Carl David BS    
Antuna, Alfredo BA    
Banes, Emily Ann BA    
Biscupski, Jack E BS    
Chavan Sunil Kumar, Manish BS    
Constant, Joseph BA    
Cooper, Alexander Francis BS    
Dahal, Ankit BS    
Dai, Guangye BS    
Dargan, Matthew Patrick BS    
Desjardins, Alec Joseph BA    
Fazio, Daniel Richard BS    
Folchert, Daniel Edward BS    
Friede, Joshua John BS   2018-19 Frank A. Park Scholarship
Gao, Song BA    
Gaymont, Alexandra Lee BS    
Geati, Jack Stephen BS    
Gozali, Marc Robert BS    
Gritton, Spencer Pierce BA High Distinction 2017-18 John Deere Scholarship
Han, Changze BS    
Heo, Jaykang BA    
Holm, Ryan Neal BS    
Holzer, Maison BS    
Hoskins, Brady Christian BS   2019-20 Frank A. Park Scholarship
Howard, Sam R BS    
Jammalamadaka, Amara Sree BS    
Ji, Shuaibin BS    
Jones, Tyler R BS    
Kamp, Joshua T BS   2018-19 John Deere Scholarship
Katschman, Sarah Ellen BA    
Kim, Baekjun BS    
Kitaoka, Robert BA    
Koenig, Cooper Bradley BA    
Kueter, Owen M BS    
Kysia, Idries Yaseen BA    
Le Sage, Nathaniel Robert BA    
Leal, Eugenia Carolina BS    
Leathers, Luke Jameson BA    
Li, Guowei BA    
Li, Jiaxin BS    
Li, Yitong BS High Distinction 2019-20 Gerard Weeg Scholarship
Liang, Jiazhao BS    
Lidstrom, Spencer Rush BA    
Lim, Tau Zu BS    
Liu, Bingxi BS    
Lowry, Trevor Nicholas BA    
Lyu, Tailin BS    
Macke, Zachary John BS    
McPike, Connor P BS    
Muehring, Cole Bradford BS    
Mulligan, Shannon Marie BA   2017-18 David Spang Award
Murphy, Jack Killian BA    
Musgrove, Forrest Emerson BS    
Nguyen, Benson Danh BA    
Pandian, Kathiresh BS    
Persaud, Gabe Francis BA    
Phan, Anthony BA    
Pizzimenti, Anthony BS   2017-18 Arthur A. Collins Scholarship
Rao, Mina Aparna BS    
Richter, Andrew Joseph BA    
Rohwer, Alex Virgil BS   2018-19 John Deere Scholarship
Roth, Joseph Scott BA    
Schilling, Alexandra BA    
Schnuckle, Jesse Alan BA    
Scott, William BA    
Segat, Katharine Teresa BA    
Sickels, Matthew Thomas BA    
Silva, Madeline Elise BS High Distinction  
Solomon, Bryan Pete BA    
Soma, Tory Alexander BA    
Suarez Beltran, Pablo Andres BS    
Swan, Jason Daniel BS    
Swanson, Evan Reid BA    
Talburt, Ciara Lynn BA    
Thielen, Chad BS    
Thompson, Isaac D BS Distinction  
Ulin, Vasiliy BA    
Wade, Jacob Andrew BA    
Wang, Jiaqi BA    
Wang, Pengyu BA    
Wang, Yifan BS    
Weiland, Nathan BS    
Westemeier, Alex J BA    
White, Alexandra BA    
Williams, Brandon Wade BA    
Winters, Harry Garrison BA    
Withers, Alec John BA    
Yang, Jingyi BS Distinction 2019-20 Jason & Leslie Weber Scholarship for Women
Zach, Lucas James BS    
Zhang, Jiahua BS High Distinction  
Zhang, Jie BA Distinction  
Zhang, Yuke BA    
Zhao, Runqi BS    
Zheng, Jian BS    

Informatics

Student Award Award Distinction Other Awards/Scholarships Cognate
Arizmendi, Angel BA     Human-Computer Interaction
Bicket, Patrick Michael BA Distinction   Social Informatics
Borchert, Katherine Anne BA     Health Informatics
Cripe, Christian Gerald Hayes BA     Music
Fejfar, Victoria Catherine BA     Art
Frescoln, Rachel Anne BA     Economics
Hall, Samuel Robert BA     Social Informatics
Hardesty, John Earl BA     Human-Computer Interaction
Haxmeier, Nicole Ann BS     Medical Informatics
Hoch, Gavin Joseph BA     Economics
Houser, Scott BA     Human-Computer Interaction
Keller, Kyle BA     Art
Khan, Sameer BA     Economics
Kim, Allison Hyejin BA     Health Informatics
Maxwell, Jonas William BA     Media
Mills, Ryan Kevin BA     Economics
Mitchell, Andrew BA     Media
Moffitt, Abby Jane BA     Human-Computer Interaction
Raveendran, Koshila BA     Human-Computer Interaction
Salzwedel, Nicholas Bruce BA     Geoinformatics
Schieltz, Zachary Thomas BA     Geoinformatics
Siefken, Joshua Bryant BA Distinction   Music
Singbush, Lauren BA     Human-Computer Interaction
Slater, Brennan David BA     Geoinformatics
Suiter, Mitchell John BA     Health Informatics
Taha, Shadi Mohamed BA     Health Informatics
Thomas, Divya Alice BS     Bioinformatics
Tinkey, Audrey Katherine BS     Medical Informatics
Trousil Bagan, Andrew Graham BA     Human-Computer Interaction
Woiwood, Ashton BA     Human-Computer Interaction
Yoder, Jessica Lynn BA     Human-Computer Interaction

Data Science (BS)

Student Award Distinction Other Awards/Scholarships
Naples, Matthew    
Skeers, Cory    

Computer Science and Engineering (BSE)

Student Award Distinction Other Awards/Scholarships
Andrews, Ian Michael    
Backman, Megan Shannon    
Butler, Sy Highest Distinction
Chauhan, Yash    
Choi, Derek Highest Distinction
Dao, Quynh Heather    
Duball, Spencer Lee    
Fallon, Nicholas Michael    
Fiolic, Stjepan    
Glanz, Nicole Mae    
Goh, Darren    
Graham, Sarah Noelle    
Gray, Lauren Sophia Highest Distinction 2018-19 Arthur A. Collins Scholarship
Grove, Nicholas James    
Hall, Kyle M    
Hassel, Sage Evelyn    
Henry, Conor James    
Hermann, Luke    
Jin, Yuhan    
Johnson, Charles Edward Highest Distinction
Khan, Zain Highest Distinction
Li, Xiaotao    
Liu, Jiongbai    
McLaughlin, Meghan Louise    
Mitchell, Jordan    
Mitchinson, Benjamin William    
Nwakama, Chibuzo Collins   2018-19 John Deere Scholarship
Penze, Alan S    
Powers, Alexander Blair    
Preston, Rachel Marie    
Price, Ryan Jon    
Pudlo, Edward Karol    
Schaak, Matthew Peter    
Sheagren, Adam Mattson    
Shepherd, Marc Mitchel    
Smith, Annika    
Strom, Austin James    
Tena Salais, Marco Antonio    
Wang, Yaohua Distinction
Wisnewski, Michael Caleb    

Graduate College

MCS

Student Other Awards/Scholarships Sub-Program
Aboye, Samuel Getachew
Asgher, Ali  
Chen, Cameron Q  
Deshmukh, Avanti Harish
He, Yifan    
Jawla, Gaurav Singh  
Kannan, Siddarth  
Ma, Ke    
Neubaum, Jace William 2018-19 Barkmeier-Tice Scholarship
Pahlani, Karan  
Ramachandran, Hemalatha Software Engineering
Sermet, Muhammed Yusuf Software Engineering
Srinivasan, Sriram  
Vahidzadeh, Mohsen  
Wang, Zixu  
West, Andrew Robert
Xing, Xiaoyu  
Xu, Shuang  
Zhou, Yujian  

PhD

Diederich, Kyle*
Hajewski, Jeffrey T

* Summer 2020 expected graduation

** Bold denotes initial approval for Honors in the Major

Academic Excellence in the Masters Awardee

Xing, Xiaoyu