Spring|Summer 2021 Computer Science Graduate Recognition

The Computer Science department has held a spring award ceremony in years past - except 2020 - honoring graduating bachelors (UG), MCS, and PhD student, as well as Zach Amsler, recipient of the Academic Excellence in the Masters Program awardfor the concluding academic year. Given curtailment of on-campus activities due to the COVID-19 pandemic, we will be recognizing our upcoming graduates on our website and social media platforms.

We would also like to give an extra shout-out to our 2020-21 scholarship recipients, one of whom is graduating this Spring/Summer.

Undergraduate

Graduate

Computer Science Computer Science
Informatics Informatics
Data Science  
Computer Science & Engineering  

Undergraduate (CLAS|CoE)

       

Computer Science

       
         
Student
Award
Distinction
Other UI Awards/Scholarships
 
Anneling, Erik Carl BS      
Armstrong, Spencer Michael BA      
Ayers, Ryan Christopher BA      
Bennett, Holly BS Highest Distinction    
Berringer, Blake Harrison BA      
Bessey-Cashen, Max BA      
Bilenko, Michael BS      
Brownlee, Cade Robert BA      
Burroughs, Noah Samuel BA      
Christensen, Jack Murphy BA      
Christensen, James Thomas BS      
Collins, Geoff Stuart BA Distinction 2019-20 Frank A. Park Scholarship  
Conway, Daniel Yun BA Distinction    
Deng, Bingjie BA      
Dong, Y Minh BA      
Duan, Chenfeng BS      
Duong, Tiffanie Le BA      
Ehr, Wyatt James BA      
Encarnacao, Kelvin Miguel BS      
Enright, Anna Elizabeth BA      
Farino, Anthony James BS      
Filfilu, Endalkachew Bizuneh BA      
Flores, Laura Jean BA      
Forbes, Tristan Palmer BS      
Freres, Cory Lee BA      
Gollapudi, Simran None BS      
Gordinier, Mason Thomas BS      
Graham, Kendell I BS      
Guan, Mingxuan BA      
Gupta, Rohan BA      
Henderson, Austin Zachary BA      
Henrichs, Miles BS      
Huisman, Caleb Christopher BA      
Kaluzny, Michal BS      
Keith, Albert Willliam BA      
Kershaw, William Ross BS      
Kim, Elias Ruble BA      
Kramer, Ethan Randall BA      
LeDuc, Justin Michael BA Highest Distinction    
Lindsay, Jack Thomas BA      
Li, Yuanzhao BS      
Mainock, Brandon Gerard BA      
Malhotra, Shifali BA      
Mascolino, James Joseph* BA      
McClure, Logan Ellis BS      
McDermott, Rory Patrick BS      
McDowell, Thomas Robert BA      
McGowan, Christopher Daniel BA      
Mohd Hasyim, Muhammad Haiqal BA      
Murphy, Ryan Elliott BA      
Norton, Ella Frances BA      
Pang, Alexander Man Cheon BA   2019-20 Arthur A. Collins Scholarship  
Peng, Yuenan BS      
Preston, Blake Philip BA      
Qi, Guowei BA Highest Distinction 2021 Churchill Scholarship; NSF GRFP  
Reittinger, Camryn Rae BS      
Rollinger, Brandon Jeffery BA      
Roza, Conor Michael BS      
Ryan, Allison Marie* BA      
Samuel, Ryan Justin BA      
Sarni, Troy Dominic BA      
Shin, Yeaeun BA      
Smietana, Piotr Romuald BS      
Sottos, Alexander Zachary BA      
Spain, Lucas BS   2019-20 Arthur A. Collins Scholarship  
Sriram, Deepika BS      
St John, Ethan Brennan* BS      
Stoddard, Christopher Michael BA      
Stoffer, Benjamin Richard BA      
Sun, Chen BS Distinction    
Swiston, Andrew BA      
Torres, Jose BS      
Tripathi, Parijat BA      
Walker, Scott Allen BA      
Wang, David Zijin BS      
Wang, Zhaoyang BS      
Willetts, Donald L BA      
Wright, Zachary BS      
Xue, Andy BA Distinction    
Zhang, Mingyuan BA      
Zhang, Yize BS      
Zhang, Zhao BS      
Zhao, Maojin BA      
         

Informatics

       
Student
Award
Distinction
Other Awards/Scholarships
Cognate
Banfill, Trenten Louis BA     Social Informatics
Barclay, Wade James BA     Economics
Blasi, Kaitlyn BS     Bioinformatics
DeNeve, Morgan Nicole BA     Health Informatics
Dexter, Braden Royce BA     Art
Dressel, Peter Anthony BA     Music
Fejfar, Victoria Catherine BA     Art
Gibbs, Jared R BA     Human-Computer Interaction
Gordon, Jeffery Alexander BA     Human-Computer Interaction
Houser, Scott BA     Human-Computer Interaction
Huntington, Haley Olivia BA     Health Informatics
Ides, Shayla Elena BA     Media
Jacobs, Cameron Michael BA     Human-Computer Interaction
Kendall, Lilly BA     Art
Liang, Yuantao BA     Art
Lowenthal, Brian Alex BA Distinction   Economics
Madden, Nicholas Remick BA     Economics
Mitchell, Nathan Jon BA     Geoinformatics
O'Neill, Andrew BA Distinction   Human-Computer Interaction
Rothermel, Noah Parker BA     Health Informatics
Schmidt, Allyson Dale BA     Human-Computer Interaction
Scott, Connor Lee BA     Economics
Scott, Jordan BA     Health Informatics
Statler, Luke Andrew BA     Economics
Wakeman, Elsie Marie BA     Human-Computer Interaction
Wolstencroft, Samantha BA     Human-Computer Interaction
Xing, Minze BA     Economics
Zhong, Tian BA     Art
Zhu, Weihao BA     Art
Zhu, Xun BA     Art
         

Data Science

       
Cardenas, Trevor Martin BS      
Koch, Brandon BS      
Mohamed, Alaa BS      
Seedorff, Jacob William BS Distinction    
Xie, Qiyu BS      
         

Computer Science and Engineering

     
Armstrong, Addison Gayle BSE      
Bahl, Cameron John BSE      
Chen, Kevin BSE      
Eppel, Claire Irene BSE      
Gorman, Benjamin BSE Highest Distinction    
Haessler, Jordyn John BSE      
Hoffmann, Alex Paul BSE Distinction    
Hughes, Connor William BSE      
Kurtz, Dennis James BSE      
Larson, Andrew James BSE      
Leuth, Bailey Jon BSE      
McDaniel, Ryan Ephraim BSE      
Mohamed, Abdalrhman BSE Highest Distinction    
Nunez, Daniel BSE      
Orizu, Ifeanyi Samuel BSE      
Patel, Kishen Anil BSE      
Perng, Matthew Kanher BSE      
Poeschel, Johnathan James BSE      
Reid, Nicholas Scott BSE      
Ruppenkamp, Matthew BSE      
Saak, Meghan Lynne BSE      
Sajja, Ramteja BSE      
Scott, Declan Linker BSE      
Seng, Mathew Joseph BSE      
Skrzypek, Ryan Andrew BSE      
Smith, Nicholas Michael Golden BSE      
Trentz, Cameron Robert BSE Highest Distinction 2020-21 Frank A. Park Scholarship  
Unruh, Nathaniel Louis BSE High Distinction    
Wild, Kathryn BSE      
Yang, Bingdi BSE      
         

Graduate College

       

Computer Science

       
Student
Award
Sub-Program
Other Awards/Scholarships
 
Amsler, Zach MCS      
Converse, Geoffrey Aaron MCS      
Delzell, Derek MCS      
Erdemir, Mert MCS      
Geati, Jack Stephen MCS      
Han, Changze MCS      
Illg, Daniel John MCS      
Iyer, Krishnamoorthy Vasudevan MCS      
Ji, Hongyan MCS      
Karki, Pratik MCS      
Keil, Anna Yungen MCS      
Mahmood, Asad MCS      
Mudireddy, Avinash Reddy MCS      
Robinson, Robert Roland MCS      
Rohwer, Alex Virgil MCS      
Shahid, Muneeb MCS      
Shamji, Aabid Amin Mohamed MCS      
Sharma, Aishwarya MCS   2019-20 CS Outstanding Teaching Assistant Award  
Schwenker, Joseph* MCS      
Templeton, Kane Joseph MCS      
Yang, Jingyi MCS   2019-20 Jason & Leslie Weber Scholarship for Women  
Yuan, Guanda MCS      

 


 


 


 

Farooqi, Shehroze PhD   2019 Ballard and Seashore Dissertation Fellowship |
2018 Post-Comprehensive Research Fellowship
 
Pai, Shreyas MS|PhD 2020-21 Ballard and Seashore Dissertation Fellowship  
Yahyazadeh, Moosa* PhD      
         

Informatics

       
Alhaj, Wael Abushara Ahmed MS Geoinformatics    
Wang, Xiangyu MS Information Science    
Wang, Yibo MS Information Science    

 


 


 


 

 
Cooper, William Richard CER Information Science    
Lee, Sunme CER Information Science    
Ma, Mingjia CER Information Science    
Pacico, Juliana Cerentini CER Information Science    
Pettie, Nikale CER Bioinform & Computational Bio  
         
* Summer 2021 expected graduation        
** Bold denotes initial approval for Honors in the Major    

Academic Excellence in the Masters Awardee

Amsler, Zach

CLAS Commencement

CoE Commencement